Який алгоритм введення житлового будинку в експлуатацію?

Загальна інформація

За правилами статті 32 Закону України №3038-17 «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції від 20.04.2018, збудовані на земельних ділянках одноквартирні житлові будинки віднесені до будівельних об’єктів класу відповідальності СС1.

Коротко, що таке клас відповідальності СС1.

Згідно державних будівельних норм ДБН В.1.2-14-2009 «ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАДІЙНОСТІ ТА КОНСТРУКТИВНОЇ БЕЗПЕКИ БУДІВЕЛЬ, СПОРУД, БУДІВЕЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ ТА ОСНОВ» Класи відповідальності будівель і споруд визначаються рівнем можливих матеріальних збитків і (або) соціальних втрат, пов’язаних із припиненням експлуатації або із втратою цілісності об’єкта.

Клас відповідальності СС1 незначні наслідки відповідає певним характеристикам:

 • Можлива небезпека для здоров’я і життя людей, кількість осіб які постійно перебувають на об’єкті до 20 чоловік.

які періодично перебувають на об’єкті до 50 чоловік

які перебувають поза об’єктом до 100 чоловік

У статті 39 Закону України №3038-17 зазначено, що прийом в експлуатацію об’єктів завершеного будівництва класу відповідальності СС1 і об’єктів, побудованих на підставі будівельного паспорта, здійснює місцевий орган Державної будівельно-архітектурної інспекції України (ДАБІ). Для цього фахівці відомства реєструють подану забудовником декларацію про готовність об’єкта до експлуатації.

Особливості будівництва та введення в експлуатацію приватного будинку

Приватизація земельної ділянки під забудову:

 • Технічна документація із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівельних споруд.
 • Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку.
 • Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (об’єкту нерухомого майна, земельної ділянки)

Перед початком будівництва для будинків менше двох поверхів і площею до 300 кв. м потрібно отримати Будівельний паспорт на забудову ділянки. Цей документ видають органи влади того регіону, в якому знаходиться ділянка (відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства).

За правилами статті 27 Закону України №3038-17 «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції від 20.04.2018 Проектна документація не обов’язкова, забудовник може її зробити за власним бажанням.

Тепер слід подати до Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) регіону, в якому знаходиться ділянка, повідомити, що розпочато будівельні роботи. Повідомлення можна подати особисто або надіслати рекомендованим листом, до якої додати опис висланих документів. При подачі повідомлення потрібно звернути увагу, щоб документу було присвоєно номер з 13 знаків (11 цифр і 2 букв).

Можна починати будівництво, не чекаючи відповіді з Інспекції. При цьому потрібно бути готовим до того, що будівництво в будь-який момент можуть проінспектувати. Протягом тижня після подачі повідомлення необхідно повідомляти відповідні органи державної влади про початок будівництва.

Перед подачею в ДАБІ заяви і декларації про готовність новобудови до експлуатації, забудовник зобов’язаний отримати технічний паспорт об’єкта. Для цього він звертається в місцеве державне чи приватне ліцензоване бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Для проведення технічної інвентаризації забудовник подає в БТІ такі документи:

– заяву – документ складається безпосередньо в організації;

– паспорт;

– податковий ідентифікаційний код;

– свідоцтво про право власності на земельну ділянку;

– проектну документацію на будинок – якщо вона була розроблена.

Інспектори БТІ досліджують відповідність вимогам проекту і будівельним нормам, обробляють дані і складають технічний паспорт об’єкта. Цей документ включає опис об’єкта, його технічні характеристики і план. Обов’язковий додаток до технічного паспорту – кваліфікаційний сертифікат фахівця, який провів інвентаризацію.

Порядок введення в експлуатацію будинку в Україні розроблений загальний для всіх регіонів. Коли завершені всі будівельні роботи, будинок здається в експлуатацію. Для цього потрібно зареєструвати в ДАБІ декларацію про готовність будинку. Декларація подається особисто або надсилається рекомендованим листом з переліком документів, що додаються. В Інспекції в 10-денний термін повинні зареєструвати декларацію. Причому ця процедура безкоштовна.

Присвоєння адреси приватного будинку:

Якщо у будинку раніше не було адреси, забудовник звертається до містобудівного департамент місцевого органу влади з проханням її привласнити. Запит направляють через місцевий центр надання адміністративних послуг. До заяви забудовник докладає такі документи:

– нотаріально завірену копію права власності або права користування земельною ділянкою;

– копію паспорта;

– декларацію про готовність об’єкта до експлуатації;

– копію геодезичної зйомки ділянки;

– копію технічного паспорта об’єкта.

Місцеве містобудівне управління розглядає заяву протягом 15-ти днів і якщо схвалює – готує відповідний наказ. Рішення про присвоєння адреси на основі наказу стверджує місцевий орган влади. Запис про присвоєння нової адреси вноситься до реєстру поштових адрес. Заявник отримує витяг з реєстру в паперовій та електронній формі.

Приватизація будинку:

Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (на житловий будинок)

Будинкова книга (видає БТІ)

Коротко.

 1. Приватизація земельної ділянки
 2. Будівельний паспорт
 3. Повідомлення в (ДАБІ) про початок будівництва
 4. Технічний паспорт (в БТІ)
 5. Декларація про готовність будинку до експлуатації (в ДАБІ)
 6. Приватизація будинку
 7. Будинкова книга (в БТІ)
Цікаві статті
Чи потрібно армувати фундамент?

Армування стрічкового фундаменту – процедура обов’язкова, без виконання якої неможливо гарантувати якісне зведення майбутньої споруди. Робота з армування фундаменту дуже важлива, але у виконанні не дуже складна і якщо розібратися…

30.04.2022
Перелік помилок, які найчастіше виникають під час будівництва?

У процесі будівництва будинку найменша помилка на одному з технологічних етапів може обійтися дуже дорого, тому потрібно максимально уважно ставитися до будь-якої деталі. Будівництво вимагає часу, професіоналізму і обдуманих дій…

28.04.2022
Як розрахувати вартість майбутнього будинку?

Сам процес будівництва – задоволення не дешеве. Остаточна вартість будівництва залежить від безлічі нюансів, і найважливіші з них ми розглянемо у цій статті. Вираховуючи, скільки коштує побудувати будинок в Україні,…

26.04.2022