Які типи фундаментів існують і який краще обрати?

Будівництво будь-якого житлового будинку, починається з підготовки фундаменту. Правильний розрахунок і монтаж фундаменту є гарантією тривалої експлуатації будівлі без зсувів, появи тріщин в стінах, виникнення інших проблем з порушенням геометрії. У сучасному будівництві використовуються різні види і типи фундаментів, вибір яких залежить від: характеристики ґрунтів, на яких будується будинок; розмірів будівлі; стінових та конструкційних матеріалів; кліматичних умов; рівня залягання грунтових вод. Ці та інші фактори визначають вибір варіанту конструкції, оптимальної для конкретного будинку. Фундамент повинен не просто витримати вагу будівлі, але і володіти достатнім запасом міцності для компенсації непередбачених навантажень, стихійних лих (наприклад, повеней, сильних морозів, що викликають спучування ґрунту і т. д.) і збільшення ваги будівлі за рахунок додаткової зовнішньої і внутрішньої обробки, перепланування, збільшення поверховості, снігу на даху. У житловому та промисловому будівництві застосовуються різні фундаменти, що відрізняються за складністю монтажу, несучою здатністю, вартістю. Види фундаментів для приватного будинку обмежуються кількома варіантами: стрічкові; плитні; пальові.

Стрічкові фундаменти

Цей вид найбільш поширений в приватному будівництві. Хоча стрічковий фундамент вимагає певного обсягу земляних робіт і значної витрати бетону, він є самим надійним рішенням для кам’яних, цегляних, блокових, керамзитобетонних і шлакобетонних будинків. Він витримує значну вагу стін, рівномірно розподіляючи її по усьому периметру і має рівномірний, але не надмірний, тиск на ґрунт, за рахунок великої площі опори. Конструктивно стрічковий фундамент являє собою монолітну залізобетонну конструкцію, що йде по всьому периметру будинку і під всіма несучими стінами. Часто заливається бетонна основа і під перегородками – це трохи здорожує конструкцію, але значно підвищує її надійність. Стрічкові фундаменти дозволяють обладнати під будинком підвали, цокольні поверхи, гаражі — в цьому випадку фундамент заглиблюється на висоту підземного приміщення і його несучі здібності нітрохи не зменшуються.

Збірний стрічковий фундамент

Збірні фундаменти монтуються з готових блоків заводського виробництва. Вони встановлюються у готову траншею, зв’язуються сталевим дротом, а шви заповнюються цементним розчином. Для монтажу такого фундаменту необхідна вантажопідйомна техніка середньої потужності. Збірні стрічкові фундаменти дуже міцні й довговічні — термін експлуатації перевищує 150 років. Але у застосуванні блоків є одне обмеження — з них зручно монтувати фундаменти тільки прямокутної конфігурації, розмірам кратні довжині блоку. Різати блок — складна і дорога операція. Також збірні фундаменти обмежені по глибині. Цокольні приміщення і підвали будувати з блоків недоцільно — рано чи пізно крізь шви почне просочуватися вода.

Мілкозаглиблений стрічковий фундамент

Мілкозаглиблений фундамент кращий для одноповерхових цегляних і дерев’яних будинків на ґрунтах всіх типів. Особливо він доречний при високому заляганні ґрунтових вод. Він являє собою бетонну стрічку на піщаній подушці. Заглиблення в землю не перевищує 50 см (на м’яких ґрунтах — до 70). Практика показує, що при правильно підготовленій піщаній подушці заввишки не менше 15 см та встановленого за всіма правилами армопоясу, такий фундамент відмінно справляється зі своїми обов’язками. Для підвищення надійності основи необхідно встановити утеплене вимощення шириною не менше 50 см, служить для відводу дощових вод та захисту ґрунту по периметру будинку від промерзання.

Повнозаглиблений стрічковий фундамент

Повнозаглиблений стрічковий фундамент застосовується при будівництві будинків в два і більше поверхів, з масивними стінами і бетонними перекриттями. Глибина його монтажу – на 20-30 см нижче глибини промерзання ґрунту в кліматичній зоні будівництва. Це надзвичайно міцна і надійна конструкція, практично несхильна до температурних деформацій і не боїться підйому ґрунтових вод. Надійність фундаменту збільшує армування, яке виконується шляхом в’язки каркаса з арматури. Іноді заглиблені стрічкові фундаменти будуються без армування, але це доречно лише на щільних і кам’янистих ґрунтах. Вартість фундаменту досить висока – потрібна велика кількість бетону і значний обсяг земляних робіт.

Плитні фундаменти

Фундаменти будинку у вигляді суцільної або збірної плити на всю площу будівлі менш популярні, ніж стрічкові фундаменти, але в деяких випадках є єдино можливим варіантом. При будівництві на нестійких, піщано – глинистих, пучинистих ґрунтах, при високому заляганні грунтових вод (вище 1 м), глибоко промерзаючих ґрунтах, найкраще залити суцільну залізобетонну плиту, на якій зводяться будівлі будь-якої поверховості. Для каркасних одно та двоповерхових будинків плитний фундамент практично ідеальне рішення. Він менш складний, ніж стрічковий і на сваях, але порівняно з ними більш витратний в плані розхідних матеріалів та необхідної кількості робочого часу. Такі фундаменти часто називають плаваючими — вони споруджуються без заглиблення і впливають практично тільки на поверхню ґрунту. Температурні і інші переміщення ґрунту на стійкість фундаменту, а, значить, і всього будинку, впливу практично не мають. Плитні види фундаментів застосовуються в будівництві і поділяються на монолітні та збірні. Другий варіант частіше використовується при спорудженні габаритних будинків з великою площею основи і складною конфігурацією периметра. Для житлового будинку краще зупинитися на монолітному фундаменті з литого армованого бетону.

Стовпчасті фундаменти

Цей вид фундаментів набув поширення разом із зростанням популярності каркасних і панельних будинків, а також будинків з клеєного і пиляного бруса. Витрати на такий фундамент в кілька разів нижчі, ніж на стрічковий або плитний. Головна особливість такого фундаменту – необхідність монтажу нижньої обв’язки з бруса або балок, яка служить основою будинку. Стовпи встановлюються під усіма стінами периметра і внутрішніми перегородками з інтервалом до 2,5 м (оптимально 1,5 – 2 м). Вони заглиблені в землю на глибину більше, ніж рівень промерзання і піднімаються над рівнем ґрунту на необхідну висоту. Дуже зручні такі фундаменти на майданчиках нерівного ландшафту – варіюючи висоту стовпів легко добитися ідеально горизонтального положення обв’язки. Розміри стовпів залежать від матеріалу виготовлення, їх будують з: бетону; природного каменю; цегли; плитняку. Розміри варіюються в діапазоні 38 – 50 см по стороні, як правило, у поперечному перерізі вони представляють квадрат, рідше — прямокутник.

Стовпчастий монолітний фундаменти

Вибір варіанту визначається властивостями ґрунтів на майданчику, де будується будинок. При глибокому заляганні ґрунтових вод ідеальним вибором буде стовпчастий монолітний фундамент з армованого бетону. Як і в стрічковому фундаменті, арматурний каркас в стовпі обов’язковий в будь-яких кліматичних умовах. Монтаж стовпчастого фундаменту проводиться в кілька етапів: підготовка ями (свердловини); монтаж опалубки; складання арматурного каркаса; заливка бетону. У проміжок між стовпом і краєм свердловини (відстань має становити не менше 10 см) засипається дрібний гравій або пісок – таким чином знижуються навантаження на фундамент з боку ґрунту при замерзанні або інших переміщеннях. Але на ґрунтах з ризиком горизонтальних рухів (пливунах та інших нестійких ґрунтах) встановлювати стовпчасті фундаменти не рекомендується – вони мають невисоку стійкість до перекидання і завжди існує ризик порушення стійкості будинку.

Стовпчастий фундамент збірний

Збірні стовпчасті фундаменти являють собою стовпи бетонні платформи, виготовлені на заводі. Вони збираються у вигляді конструктора на ділянці і з’єднуються між собою зварюванням арматури та бетонуванням стиків. При всій дешевизні і простоті монтажу, стовпчасті фундаменти досить обмежені в сфері застосування. Вони виправдані на міцних і стійких ґрунтах для будівель не вище 2 поверхів, без підвалів і цоколів. Але «вузька спеціалізація» не знижує їх привабливості для приватного будівництва.

Фундамент на сваях

Найпопулярніші фундаменти в промисловому і багатоповерховому житловому будівництві. Часто використовуються при зведенні невеликих приватних будинків і котеджів за сучасними технологіями. Якщо при будівництві промисловим способом на свайних фундаментах будують будинки з будь-яких матеріалів, то в приватному секторі на сваях стоять переважно легкі споруди із СІП-панелей, клеєного бруса, колоди. Різні види свайних фундаментів дозволяють вибрати підходящий для будь-якого типу будівлі, практично на будь-якому ґрунті. Дуже зручні палі для будівництва на ділянках складного рельєфу, в тому числі і на нестійких ґрунтах. Справа в тому, що довжина свай практично не лімітується – вони можуть досягати глибини 50 і більше метрів, що дозволяє гарантовано досягти стійких шарів ґрунту, на які може спертися будівля будь-якого розміру і маси.

Фундамент на гвинтових сваях

Найбільш популярні в малоповерховому будівництві гвинтові сваї – звичайні металеві товстостінні труби з гвинтом в нижній частині. Вони вкручуються в землю як звичайні шурупи, це робиться вручну або за допомогою спеціальних машин. Довжина свай може досягати 10 – 12 м при діаметрі 50 – 150 мм. Після вкручування таких опор, вони зрізаються на заданій висоті і з’єднуються горизонтальними балками — ростверком, що виконує роль фундаменту, на яку укладається обв’язка, настеляється підлога і потім зводяться стіни.

Буронабивні сваї монтуються за іншою технологією – спочатку буриться свердловина, в якій монтується арматурний каркас. Потім вся конструкція заливається бетоном. Виступаючі над землею оголовки зрізаються на заданій висоті і з’єднують ростверком. Глибина таких паль може досягати 50 метрів.

Фундамент на забивних сваях Забивні палі – бетонні вироби у вигляді балок квадратного або круглого перерізу великої довжини – 12 і більше метрів. Вони забиваються в землю ударними пристроями або способом вібропогруження. Використовуються переважно в промисловому будівництві – для забивання потрібна складна і дорога техніка.

Розглянувши всі основні види фундаменту для приватного будинку вибір оптимального варіанта спрощується. Для цегляних, блокових і кам’яних будівель оптимальний фундамент стрічковий. Для каркасного будівництва будинків з бруса і колоди більш підходять плитні або свайні, на міцних ґрунтах – стовпчасті. Але в кожному окремому випадку вибирається свій варіант, головне, щоб фундамент виконував свою основну функцію – служив надійною опорою для дому.

Цікаві статті
Чи потрібно армувати фундамент?

Армування стрічкового фундаменту – процедура обов’язкова, без виконання якої неможливо гарантувати якісне зведення майбутньої споруди. Робота з армування фундаменту дуже важлива, але у виконанні не дуже складна і якщо розібратися…

30.04.2022
Перелік помилок, які найчастіше виникають під час будівництва?

У процесі будівництва будинку найменша помилка на одному з технологічних етапів може обійтися дуже дорого, тому потрібно максимально уважно ставитися до будь-якої деталі. Будівництво вимагає часу, професіоналізму і обдуманих дій…

28.04.2022
Як розрахувати вартість майбутнього будинку?

Сам процес будівництва – задоволення не дешеве. Остаточна вартість будівництва залежить від безлічі нюансів, і найважливіші з них ми розглянемо у цій статті. Вираховуючи, скільки коштує побудувати будинок в Україні,…

26.04.2022