Як правильно приготувати кладочні суміші для камінів і печей?

Головним компонентом є глина.

Камін або добротна піч, якщо вони зроблені своїми руками, зроблять будь-який будинок теплим і затишним. Щоб камін або піч прослужили довго, не диміли, дуже важливо підібрати якісну цеглу для кладки і приділити особливу увагу приготування розчину.

Якими повинні бути складові


Розчин для кладки печей і камінів включає наступні компоненти:

 • червону глину;
 • пісок;
 • воду.

Кожен з цих компонентів впливає на якість розчину. Вода повинна бути чистою без домішок, масляних плям, мулу, водоростей, містити мінімальну кількість солей і лугів. Найкраще підійде м’яка дощова вода. Температура води при приготуванні розчину повинна становити від 12 до 30° С.

Високі вимоги і до піску. Він повинен бути дрібних фракцій з зернами не більше 1 мм. Краще брати гірський або річковий пісок. Щоб виключити великі камені і залишки рослинності, пісок просівають через дрібне сито. Якщо немає впевненості в якості піску, то можливо придбати його кількість в спеціалізованих магазинах.

Головним компонентом є глина. Її також можна придбати в магазинах у вигляді порошку або добути самостійно. Заготовлювати її краще про запас. Її вилучають з ґрунту восени і три-чотири місяці виморожують, тобто залишають на зиму під відкритим небом. У відлиги глину перемішують, в особливо сильні морози поливають гарячою водою. Процес виморожування тривалий і трудомісткий, але з глиною, що зазнала такої інтенсивної природної обробки, працювати легко і приємно, вона ідеально підійде для кладки печей і камінів.

Як визначити якість глини


        Найпростіший спосіб – розтерти її в долонях. Якщо глина жирна, то на кінчиках пальців не буде відчуватися пісок. При огляді помітно, що жирна глина злегка блищить на зрізі. Худі глини на зрізі мають матовий колір, на дотик відразу ж відчувається велика кількість піску.

Інший спосіб визначити якість – налити в відро 10 л води і додавати глину до отримання густої еластичної маси. Потім перемішати її дерев’яною лопаткою. Якщо на ній виявиться товстий шар глини, значить, глина жирна і потрібно додати пісок. Якщо глина худа, то вона покриє лопатку дуже тонким шаром – в такому випадку потрібно додати жирну глину. Глина нормальної пластичності налипає на лопатку згустками шаром приблизно в 2 мм.

Приготування глиняно-піщаного розчину


        Якісна суміш для кладки печей і камінів відрізняється міцністю і пластичністю. Розчин на основі жирної глини високопластичний, добре розрівнюється по цеглині, але липне до рук і при висиханні дає сильну усадку. Розчин на основі худої глини малопластний і неміцний, подсохнувши, починає тріскатися, висипається з швів каміна або печі.

Тому ідеальна суміш повинна мати середній пластичністю. Вона міцно зв’яже кладку, не дасть усадки, що не потріскається, витримає температуру до 1000 ° С, зробить шви газонепроникним.

Оптимальне співвідношення глини до піску – 1:1, але точні пропорції визначаються жирністю глини і можуть досягати навіть 1:6.

Попередньо глина замочується у воді на 2-3 дня, добре розминається, щоб в ній не залишилося грудок і проходила через дрібне сито 3х3 мм. У підготовлену ємність засипається спочатку шар піску, потім кладеться глина і знову пісок. Все добре перемішується. Якщо на поверхні глини виступає вода, необхідно додати ще піску. Розчин знову  перемішується і знову пропускається через сито 3х3 мм.

Для підвищення якості розчину в нього добавляють присадки: 100 г харчової солі на 10-12 л розчину або 1 л портландцементу. Сіль або цемент попередньо розводять водою. Додавати їх одночасно неприпустимо.

Цементні і вапняні розчини

Для кладки труб над дахом і фундаментів печей та камінів звичайний глиняний розчин не підійде. Якщо фундамент зводиться на ґрунтах, насичених водою, використовується цементний розчин. Він швидко твердне як в повітрі, так і у воді, починає схоплюватися через 30-40 хвилин і остаточно застигає через 12 годин.

Співвідношення цементу і піску залежить від марки використовуваного цементу.

Якщо підвищеної вологості не спостерігається, то для зведення фундаментів печей і камінів, кладки труб можна використати вапняні склади. У них входять пісок, вапняне тісто і вода. Для міцності додають цемент. Щоб розчин швидше схопився, додають гіпс.

Якість вапняного тіста залежить від того, наскільки правильно було вироблено гасіння вапна. Для виготовлення тіста береться 1 частина негашеного вапна і 3,5 частин води. Вапно шаром в 7-10 см кладеться в ящик, заливається водою і перемішується. Через отвір в сітці ящика гашене вапно стікає в яму і засипається шаром землі в 50 см. Чим довше витримується вапно в ямі, тим вищою буде якість тіста.

Для приготування вапняного розчину знадобиться:

 • 1 частина вапняного тіста, просіяного через дрібне сито;
 • 2-3 частини чистого піску;
 • вода при необхідності (щоб розчин не вийшов надмірно густим).

Вапно токсичне, тому при роботі з ним використовується захисний одяг, рукавички та респіратор.

Вогнетривкі розчини

Кладка печей і камінів виконується з червоної цегли та термостійкої (шамотної) цегли. Вогнетривку цеглу використовують для кладки топки печей або камінів. З огляду на його специфічні якості, розчин для вогнетривкої цегли робиться на основі готових вогнетривких сумішей (шамотного мертеля) або вогнетривкої глини. Використовувати звичайну червону глину для кладки шамотної цегли не рекомендується: це швидко призведе до виходу з ладу каміна або печі. Розчин на основі готової суміші робиться просто: шамотна мертель розводиться водою, поки суміш не стане густою, як сметана. Потім вона розмішується будівельним міксером, після змішування залишається на 1 год і знову перемішується.

Щоб приготувати суміш самостійно, потрібно придбати пачку білої каолінової (або блакитний кембрійської) глини і замочити її на 2-3 доби. Час від часу глину слід перемішувати. Добре розмокла глина протирається через дрібнопористий сито, потім в неї додається шамотна пісок (або чистий і добре просіяний гірський). На 1 частина глини повинні доводитися 2 частини піску.

Для підвищеної пластичності в нього кладуть рідке скло в розмірі 1-3% від загальної маси. Для міцності додають 100-150 г солі на відро або «пів кельми» цементу М 150.

Штукатурні розчини


         Штукатурення – нескладний метод фінального декоративного оздоблення печей чи камінів. Воно не тільки додає закінчений охайний вигляд, але ще і послужить практичної мети: підвищить міцність кладки. Через постійні перепади температур, навіть найякісніша кладка з часом може розтріскатися. Через тріщини просочується небезпечний для здоров’я дим, який, у вигляді чорної кіптяви, осідає на меблях, стінах, шторах.

Розчин для штукатурення печей істотно відрізняється від звичайних штукатурних розчинів. Оскільки пічна кладка при нагріванні розширюється, штукатурка повинна бути еластичною і міцною, а щоб піч швидко нагрівалася сама і прогрівала приміщення, штукатурка повинна ще й володіти високою теплопровідністю. Для додання штукатурної суміші цих властивостей до складу вводяться різні присадки: азбест, подрібнене скловолокно, гіпс.

Для приготування розчину знадобиться:

 • 1 частина глини;
 • 2 частини піску;
 • 0,2 частини дрібного азбесту.

Інший варіант розчину:

 • 1 частина піску;
 • 1 частина вапна;
 • 1 частина гіпсу;
 • 0,2 частини азбесту.

Якщо додається гіпс, то приступити до роботи потрібно негайно, так як він швидко схоплюється і застигає через 15-20 хв. Для збільшення міцності додають 200 г кухонної солі на відро суміші. При необхідності в’язкість розчину коригують, поступово підливаючи воду. Важливо дотримуватися пропорції і не класти занадто багато піску, оскільки це негативно позначиться на пластичності суміші.

Цікаві статті
Історія походження каміна

Камін – являє собою споруду з цегли, каменю або металу, призначеного для безпечного розпалювання вогню. Каміни використовуються для опалення приміщення, створюють релаксуючу атмосферу, а також є частиною вишуканого інтер’єру. Насправді, якщо глянути в…

22.11.2021
Як розрахувати переріз димоходу каміна

Фахівці радять для розрахунку діаметра для циліндричного димоходу біля каміна з відкритою топкою скористатися співвідношенням 1:10, тобто діаметр повинен в 10 разів бути меншою за розмір топки. Питання про те,…

21.11.2021
Самостійне виконання розрахунків висоти димової труби

Приборкування вогню всередині житлової споруди передбачає цілий ряд дій і виконання певних правил. Адже будь-які помилки в проектуванні димоходу обходяться занадто дорого, починаючи з задушливого диму всередині приміщення і закінчуючи пожежею….

19.11.2021