Що таке альтанка, повітка чи бесідка?

Що таке альтанка?

          Альтанка – оглядовий майданчик під накриттям, оформлений легкими бортиками або колонами, призначений для споглядання навколишньої природи.

Раніше альтанкою називали виступ бельведера у вигляді архітектурного елемента. Тобто альтанка була частиною будинку або іншої архітектурної конструкції. Але з часом такі оглядові майданчики стали встановлювати окремо від будинку в мальовничому місці саду або парку. Так як по суті альтанка є оглядовим майданчиком, її часто встановлювали на схилі перед крутим спуском або обривом. В Італії, де імовірно з’явилося поняття альтанки, її стали робити в парках епохи бароко у вигляді легкої, вишуканої конструкції. Можна сказати, що вже в наш час альтанка може розглядатися в якості різновиду бесідки. Так само як і бесідка, альтанка служить укриттям від негоди, декоративним елементом саду і просто місцем для відпочинку. Але конструкція альтанки більш відкрита, щоб виконувати функції оглядового майданчика, а в бесідках або павільйонах частіше встановлюють столи з лавками для застіль.

Матеріалом для споруди альтанки може бути:

  • бетон,
  • штучний і натуральний камінь,
  • цегла,
  • ковка,
  • дерево.

Легкі дерев’яні альтанки, іноді в китайському або турецькому стилі, зустрічаються найчастіше. Вони використовуються в сучасних парках і садах, часто являють собою твори архітектурного мистецтва або сучасні інсталяції.

Дерев’яна альтанка приваблива за рахунок простоти виконання, обслуговування і виглядає естетично навіть без трудомістких оздоблювальних робіт, адже дерево за своєю природою гарний матеріал.

Що таке повітка?

Академічний тлумачний словник української мови дає кілька визначень даному поняттю.

Повітка – господарське приміщення для утримання домашніх тварин або зберігання сільськогосподарського реманенту та різного майна.

Повітка – покрівля на опорах для захисту від сонця, дощу і т. ін.; накриття. Термін “повітка” узагальнює тип споруди з незакритими одною або кількома сторонами, або нещільними стінами. Повітка могла використовуватися як дворова майстерня і господарське приміщення для утримання свійських тварин або зберігання сільськогосподарського реманенту та різного майна. Інша назва таких легких споруд – “ятка”. Також так називають і споруду для торгівлі, кіоск. Щодо повітки без стін, даху на стовпах відоме позначення “оборіг”, а також діалектне “шопа”, “шіпка”, “шіпчина”. Вузькі повітки для зберігання кукурудзи в качанах називають кошницями. На російській Півночі “повіть” – окреме приміщення у рубленій хаті, розташоване над нижнім поверхом з хлівами – у неї заїздили по дерев’яному возі. Зараз слово “повітка” вживається рідше, більше поширене – “сарай”.

Що таке бесідка?

Бесідка – легка крита будівля в саду або парку і т. ін. для відпочинку і захисту від сонця, дощу.

Бесідка – накрита, садова споруда для відпочинку і бесід.

Батьківщиною бесідок вважаються південні країни, де за допомогою таких накриттів стали захищатися від сонячної спеки. Зараз бесідки (або ще їх називають альтанки) активно використовуються для дозвілля на свіжому повітрі, свят, бенкетів як в приватних будівлях, готельних комплексах, так і паркових зонах для організації громадського простору. Можна сказати, що Бесідки (альтанка) – це найпоширеніший елемент ландшафтного дизайну на будь-якій прибудинкової території або в рекреаційній зоні. Бесідку можна розташувати прямо біля будинку, у вигляді його продовження, або поставити в глибині саду, щоб отримати затишне місце для усамітнення і відпочинку від домашньої метушні.

Бесідки можуть виконуватися в найрізноманітнішій формі: чотирикутній, багатогранній або круглій. Їх роблять у вигляді відкритих майданчиків під навісом або у вигляді закритих маленьких будиночків.

Є кілька термінів, які розподіляють альтанки на різновиди залежно від форми і призначення:

Ротонда (від лат. Rotondus – круглий) – кругла альтанка. Характерна риса ротонди – наявність колон.

Павільйон – садова споруда, призначена для розваг і застіль.

Бельведер (від італ. Belvedere – «чудовий вид») – майданчик під накриттям на піднесеному місці, що дозволяє оглядати околиці.

Це загальноприйнята класифікація альтанок.

Цікаві статті
Які бувають альтанки, бесідки (форми, розміри, конструктивні особливості)?

Наявність альтанки на будь-якій ділянці перетворює її на зону для відпочинку. Невелика чи габаритна конструкція, де можна провести час, сховатися від сонця або дощу, а також від настирливих сусідів, посидіти в…

14.04.2022
Чи потрібен проект для монтажу альтанки, бесідки чи накриття?

Перш ніж розпочинати будівництво, необхідно розробити відповідну документацію. Це стосується і зведення альтанки своїми руками: креслення і розміри, схеми, ескізи і проекти майбутніх будівель дадуть чітке уявлення про форму конструкції,…

12.04.2022
Як визначити найкраще місце для альтанки?

Щоб на дачі з`явилася альтанка, одного бажання замало. Треба ретельно продумати, де краще встановити її і як облагородити. Тільки в цьому випадку будова перетвориться в ідеальне місце для відпочинку. Альтанка…

10.04.2022