Перелік помилок, які найчастіше виникають під час будівництва?

У процесі будівництва будинку найменша помилка на одному з технологічних етапів може обійтися дуже дорого, тому потрібно максимально уважно ставитися до будь-якої деталі. Будівництво вимагає часу, професіоналізму і обдуманих дій не тільки від підрядника, а й розуміння технологій, будівельного процесу і обізнаності в розмаїтті будматеріалів самого замовника. Ми зібрали найбільш типові помилки при будівництві будинку, які потрібно врахувати в першу чергу, щоб ваш будинок став безпечним і комфортним місцем для проживання.

Спроба заощадити – одна з головних помилок під час будь-якого будівництва.

Нераціональний вибір ділянки

Серйозними мінусами вважаються віддаленість та кутова орієнтація земельної ділянки. Кращою є ділянка квадратної форми, на якій оптимально побудувати будинок в центрі ділянки. Найбільш непривабливими вважаються кутові і вузькі ділянки землі, до яких необхідно прив’язувати не тільки форму споруди, а й розміри майбутнього будинку. Близькість підключення до центральної системи каналізації, газових, телефонних та електромереж, можливість влаштувати зручний в’їзд на ділянку традиційно належать до якостей, які підвищують його ціну.

Недооцінка або ігнорування геології ділянки для забудови

Будівництво фундаменту та будинку без урахування інженерно-геологічних даних про ґрунтові умови підвищує ймовірність виникнення непрогнозованих усадок, просідання, набухання або зсуву ґрунтів, що може призвести до деформацій основи та порушень цілісності будівництва.

Недооцінка або ігнорування геології ділянки для забудови, рельєф місцевості, стан, якість та будова ґрунтів, наявність та можливість надходження поверхневих вод, рівень ґрунтових вод, визначають вид та обсяг підготовчих робіт на ділянці (відведення вод, пристрій дренажів, зміцнення або заміна ґрунтів), розташування майбутньої споруди, вид та конструкцію фундаменту будинку.

Будівництво без проекту

Відсутність проекту не дозволить точно оцінити майбутні витрати, спланувати закупівлю матеріалів та фінансування будівництва, координувати плани робіт різних субпідрядників, що призведе до затягування будівництва та його подорожчання.

Коли проекту немає, це веде до проблем у прокладанні комунікацій та монтажі інженерного обладнання. Під час будівництва починають змінюватися плани і як наслідок – збільшуються витрати та виникають конфлікти з будівельниками.

Відсутність розрахунків та проектних рішень для найважливіших конструкцій та вузлів будинку неминуче призведе до помилок, усунення яких обійдеться набагато дорожче за вартість проекту, а в окремих випадках може навіть стати і неможливим.

Відсутність продуманого рішення в більшості випадків призводить до будівництва будинку з незручним плануванням, не пристосованим до потреб конкретної сім’ї. Якщо проект виконаний без оцінки перспектив, може виникнути необхідність нових будівельних робіт (і навіть зміни будинку) при зміні складу сім’ї або в міру дорослішання та старіння її членів.

Помилки в розташуванні будинку на ділянці

Ідеальним співвідношенням площі будинку та розміру ділянки є 1 до 10. Не варто будувати занадто великий будинок на маленькій ділянці. Заздалегідь розплануйте, де будуть знаходиться альтанка, гараж та інші господарські споруди; де на ділянку зможе в’їжджати вантажний транспорт і де будуть розташовуватися будматеріали.

Помилки під час будівництва фундаментів

Основні помилки

Невідповідність навантажень від будівлі на підставу несучої здатності ґрунтів.

Недостатнє заглиблення фундаментів, обране без урахування пучинистих властивостей несучих ґрунтів та рівня їх промерзання.

Застосування збірних (фундаментних блоків) або немонолітних фундаментів на пучинистих ґрунтах, на схилах.

Застосування пальових фундаментів у ґрунтах зі слабкою бічною підтримкою (торф, мул, пиляві піски).

Використання сталевих гвинтових паль в агресивних ґрунтах – таких, як торф, ґрунти з високим вмістом сульфатів та хлоридів, ґрунти з малим питомим електричним опором – через високу швидкість електрохімічної корозії металів.

Ігнорування заходів щодо зниження пучинистості ґрунтів основи (дренаж, водовідведення, утеплення ґрунтів).

Помилки підготовки основ, траншей та котлованів

Погане ущільнення, розпушування несучих ґрунтів, відсутність або неякісне ущільнення піщаних подушок під фундаменти, що призводять до опадів під навантаженням від будівлі.

Тривалі перерви між відриванням котлованів, траншей та початком будівельних робіт, що призводять до намокання або висихання несучих ґрунтів, обсипання стінок траншей.

Засипання пазух між фундаментом та стінками траншеї (котловану) ґрунтом, а не піском.

Помилки армування фундаментів

Недостатнє армування або його відсутність, використання металобрухту як арматури, неправильне армування стрічки фундаменту, кутів, примикань та перетинів без анкерування арматури – простими перехрестями.

Згинання сталевої арматури за допомогою нагрівання полум’ям або надпилювання лозин, що призводять до зниження її міцності на розтяг і злам.

Зварювання арматури незварюваного класу (без літери З у позначенні, наприклад А400, а не А400С), що призводить до зменшення її міцності на розтяг і злам.

З’єднання незварювальної арматури нахльостом без обов’язкового зазору між стрижнями (з’єднування стрижнів один до одного в’язальним дротом), недостатнє перекриття стрижнів по довжині.

Кріплення робочої арматури на обрізках арматури, встромлених у землю, що призводить до прискорення електрохімічної корозії арматурного каркасу.

Використання гладкої, брудної, фарбованої арматури, що зменшує адгезію бетону до сталі.

Недотримання розмірів захисних шарів бетону між арматурою та зовнішнім середовищем, що призводить до прискорення корозії сталі.

Помилки бетонування фундаментів

Відсутність шару суцільної гідроізоляції в опалубці, що попереджає витік цементного молока з набирає міцність бетону. Це призводить до втрати міцності бетону.

Укладання бетону в опалубку без використання глибинних вібраторів призводить до зниження міцності та стійкості бетону до зовнішніх агресивних впливів через більш високу пористість, можливі розшарування та утворення порожнеч.

Перерви укладання бетонної суміші в опалубку більше 2 годин.

Влаштування робочих швів при тривалих перервах у бетонуванні в горизонтальній, а не у вертикальній площині, що призводять до можливості розшарування фундаменту під навантаженням.

Ігнорування догляду за бетоном після укладання в опалубку, що призводить до зниження міцності бетону та утворення усадкових тріщин. Необхідне зволоження бетону для попередження його передчасного висихання, підтримка при необхідності його позитивної температури за допомогою укриття та утеплення, захисту від впливу опадів та вітрів.

Передчасне зняття опалубки до набору бетоном 70-80% марочної міцності. Цей час становить 28 днів за середньодобової (не денної!) температури +5°С.

Інші помилки при будівництві фундаментів

Відсутність гідроізоляції знижує термін служби фундаменту через корозію бетону (особливо в агресивних ґрунтах) та вплив циклів заморожування-розморожування.

Підземні комунікації слід підводити на початок будівництва фундаменту, особливо за його влаштуванні як монолітної плити.

Відсутність гідроізоляції

Найчастіше будівельники забувають влаштовувати гідроізоляцію між бетоном фундаменту і вищерозташованими стіновими матеріалами або використовують гідроізоляцію з недовговічних матеріалів типу руберойду, целюлозна основа яких схильна до біологічного руйнування, а бітумний шар – деградації та розтріскування.

Для гідроізоляції треба застосовувати сучасні бітумно-полімерні матеріали на синтетичній основі із тривалим терміном служби.

Вибір неякісних будівельних матеріалів

Типова помилка, яку припускаються замовники – вибір неякісних будівельних матеріалів. Точніше навіть так. Взяти добрий цемент, але завести брудний пісок. Придбати теплоізолятор перевіреної компанії, але заощадити на клеї для нього. Зрештою це призводить до подвійної витрати коштів. І добре, якщо недоліки доведеться усувати ще під час створення будинку, а не при його експлуатації.

Будівництво без утеплення стін

Будинок потрібно утеплити. Це непорушна догма. Помилка сподіватися на систему опалення чи м’які зими. Найкращий варіант – утеплення стін зовні будинку. Монтаж тепло-модернізуючої системи можна розпочинати відразу після зведення стін.

Якщо планується зовнішнє оздоблення фасаду, то можна не дотримуватись ідеальної рівності стін. Це заощадить час. А облаштування фасаду можна виконувати відразу після зміцнення клеючої суміші.

Використання неякісних склопакетів

Під тепломодернізацією будь-який спеціаліст передбачає утеплення стін та монтаж «правильних» вікон. Навіть самий товстий утеплювач не збереже повністю тепло, якщо в ньому немає хороших склопакетів. Якісні вікна – це запорука збереження тепла, також хороша шумоізоляція.

Щоб не припуститися поширеної помилки, потрібно продумати, скільки камер буде в кожному склопакеті. А також чи потрібні вікна, що зможуть бути на провітрюванні. Встановлювати склопакети можна як одразу ж під час зведення стін, як і після готовності «коробки».

Помилки під час монтажу покрівлі

Більшість сучасних матеріалів покрівлі досить якісні, проте поширена помилка – не приділити покрівлі належної уваги. Усі проблеми виникають найчастіше саме через помилки монтажу. Наприклад, деякі при покупці якісних матеріалів самої покрівлі встановлюють її на дешеві елементи кріплення, що у загальній сукупності робить таку покрівлю недовговічною. Або використовують матеріали, які не підходять для монтажу того чи іншого виду покрівлі. Саме тому, при монтажі даху слід детально вивчити цей процес, щоб не допустити прикрих помилок.

Покрівля найважливіший елемент будинку і її облаштування розраховується залежно від опадів, вітрових навантажень і загального планування будівлі. Не можна спочатку звести фундамент і стіни будинку, а потім думати над тим, якою буде покрівельна конструкція. Поширені помилки при будівництві даху виникають, коли замовники змінюють затверджений в проекті будинку матеріал покрівлі іншим. Наприклад, замінюючи легкі покрівельні матеріали важкими, можуть відбутися такі казуси, як просідання покриття, порушення геометрії настилу, руйнування стін. Щоб забезпечити покрівлі збереження, потрібно чітко визначити кількість шарів матеріалу для утеплення, товщину контуру ізоляції і зробити якісну установку.

Помилки допущені монтажниками треба убезпечити. Причинами помилок можуть стати наступні обставини:

  • відсутній шар гідроізоляції поверх утеплювача;
  • погана фіксація гідроізоляції, через що може зміститися утеплювач і з’явитися «холодна» щілина;
  • не передбачений проміжок на вентиляцію, в результаті чого утворюється конденсат, який осідає на кроквяній конструкції;
  • погано проведена пароізоляція або вона взагалі відсутня;
  • плити теплоізоляційного матеріалу не щільно прилягають, що призводить до утворення конденсату;
  • стіна за мауерлатом не утепляється;
  • дах на металевому каркасі утеплюють за аналогією дерев’яних конструкцій, а саме між балками крокв.
  • неправильний вибір способу теплоізоляції покрівельного покриття забезпечить утворення «мостів холоду».

Підбір некваліфікованого персоналу для будівництва

Неможливо збудувати гарний будинок, якщо залучити до цього процесу випадкових людей. Працювати має злагоджена команда. У ній потрібен кістяк фахівців, добрий керівник, він же людина, яка контролює кожен етап виконання робіт.

Вибір будівельників – це, безперечно, найскладніший аспект створення будинку. Найкращий варіант – одна компанія виконує всі роботи. Так буде більша відповідальність у виконавців. При цьому досвідчена компанія зі злагодженою командою завжди може надати своєчасні, грамотні, потрібні рекомендації.

Це, звісно, не весь перелік помилок, який трапляється під час будівництва власного будинку, яке ми постаралися привернути увагу на деяких потенційних недоліках, які можуть статися.

Цікаві статті
Чи потрібно армувати фундамент?

Армування стрічкового фундаменту – процедура обов’язкова, без виконання якої неможливо гарантувати якісне зведення майбутньої споруди. Робота з армування фундаменту дуже важлива, але у виконанні не дуже складна і якщо розібратися…

30.04.2022
Як розрахувати вартість майбутнього будинку?

Сам процес будівництва – задоволення не дешеве. Остаточна вартість будівництва залежить від безлічі нюансів, і найважливіші з них ми розглянемо у цій статті. Вираховуючи, скільки коштує побудувати будинок в Україні,…

26.04.2022
Чи можна самостійно побудувати будинок?

У кожного, хто хоче побудувати будинок самостійно, є насамперед одне бажання: володіти індивідуальним будинком, побудованим за їхніми власними уявленнями. Але, будувати будинок самостійно не означає робити все самостійно. Швидше це…

24.04.2022