Як захистити деревину від впливу зовнішнього середовища?

Деревина, є одним з найбільш стійких природних будівельних матеріалів. Про це свідчать хоч би й численні, добре збережені пам’ятки дерев’яного зодчества. Проте деревина віддячить нам своєю красою і довговічністю лише тоді, коли захистимо її відповідними захисними засобами. 

Деревина, як і будь-який натуральний матеріал, піддається біодеградації. Дерев’яні конструкції першу чергу піддаються впливу атмосферних факторів, дії мікроорганізмів, таких як бактерії, грибки, а також комах. Окрім згаданих загроз, небезпечним для дерев’яної конструкції також є вогонь. Проте всім цим явищам можна запобігти шляхом застосування відповідних захисних засобів.

Намагаючись захистити дерев’яну гойдалку від агресивного впливу навколишнього середовища (вологість, температурні перепади, сонячне проміння, жучки, забруднення тощо) та зберегти неповторну природну красу її текстури, ми застосовуємо прозоре опорядження – нанесення лакофарбових матеріалів, які створюють прозоре захисно-декоративне покриття.

Просочення дерев’яної основи гойдалки чи альтанки здатне вберегти від:

  • гнилі або цвілі, що з’являється під час дощів;
  • впливу ультрафіолету від променів сонця;
  • різних комах;
  • займання вогню;
  • потемніння, коли необроблене дерево з часом набуває непривабливий сірий вигляд.

Різновиди захисних засобів

На будівельному ринку надано безліч засобів для зовнішніх робіт, здатних захистити дерев’яні конструкції від несприятливого зовнішнього впливу. За складом основи вони можуть бути:

  1. Масляні. Надійно захищають від впливу природних явищ, перешкоджають стиранню, але легкогорючі і змінюють колір деревини. Якщо в альтанці планується приготування барбекю, то застосовувати такі суміші не можна.
  2. Органічно-розчинні, на основі продуктів нафтопереробки, забезпечують надійний захист дерева, підвищують його міцність, але змінюють колір. Таким розчином добре обробити підлогу споруди, а потім пофарбувати його підходящим за складом барвником.
  3. Водорозчинні. Найбільш популярні серед населення. Вони міцні, нетоксичні, використовуються для зовнішніх або внутрішніх робіт, активно проникають в структуру деревини, негорючі.

Засоби для захисту деревини від вологи

Підвищений рівень вологості – головний ворог деревини, так як не просто погіршує експлуатаційні якості, а й стає причиною появи і грибка. Обробка, спрямована на захист від вологи, починається ще з заготівлі деревини, і велике значення має правильне сушіння. Навіть добре висушений матеріал з часом почне вбирати вологу, але і за цим параметром різні сорти деревини сильно відрізняються.

Ясен, сосна, дуб більш стійкі до впливу вологи.

Ялина, ялиця і бук – середньостійкі.

Клен, береза, граб – найбільш уразливі.

Для зменшення здатності деревини вбирати вологу з навколишнього середовища, використовують масляні просочення і пасти, які діляться на дві групи:

  • складники, що утворюють плівку на поверхні, не відрізняються достатньою довговічністю, тому повторювати обробку доведеться досить часто;
  • проникаючі складники довговічніші і здатні потрапляти в пори деревини, використовуються для обробки парканів, стін будинку, альтанок та гойдалок.

Як правило, гідрофобізатори не змінюють колір деревини, а їх ефект полягає в тому, що краплі води просто скочуються з поверхні, не проникаючи в структуру. Ряд подібних засобів має ще й морозостійкий ефект.

Засоби для захисту деревини від гниття, цвілі і комах

Постійна підвищена вологість, коливання температури і інтенсивний вплив сонячних променів роблять деревину вразливою перед мікроорганізмами і комахами. Уже під час заготівлі деревини її покривають антисептиками, повторна обробка здійснюється після монтажу і зачистки деревини. Антисептики виробляють у вигляді рідин і паст, вони також надійно захищають від ураження комахами.

Засоби для захисту деревини від ультрафіолету

Під постійною дією сонячних променів деревина починає темніти і руйнуватися, тому якщо подібний вплив на матеріал неминуче, негативні наслідки обов’язково необхідно запобігти. Як правило, спеціальні добавки для запобігання згубного впливу сонячних променів, входять до складу водовідштовхувальних просочень і біозахистних засобів, лаків і фарб, про що буде свідчити відповідний напис на упаковці.

Використання народних методів

Захист деревини від вологи і гниття може бути здійснена народними засобами. Вони мають безліч переваг перед синтетичними складами. Коштує така обробка дешевше. Вона є екологічно безпечною і гіпоалергенної. Крім того, доступна будь-якому домашньому майстрові.

Деревину можна обробити за допомогою прополісу і соняшникової олії. Для цього матеріали беруться в пропорції 1: 3. Їх слід добре перемішати і нанести на поверхню, попередньо очищену від пилу за допомогою м’якої губки. Цей спосіб захисту деревини від вологи і гниття хороший тим, що є максимально сильним і допомагає виключити утворення мікроорганізмів. Однак, має один великий недолік, який виражений в тому, що матеріал знаходить підвищену здатність до займання. Тому слід врахувати, чи доцільно використовувати подібну просочення в кожному окремому випадку.

Досить часто споживачами для обробки дерева використовується залізний купорос. Для цього слід придбати готовий розчин, який добре перемішується. У ньому вмочається м’яка губка або ганчір’я, якій здійснюється просочення чистої деревини.

Захист деревини від вологи і гниття залізним купоросом є ідеальною для круглого колоди, так як засіб не дуже затратно. Крім того, надзвичайно ефективно. При сильному просоченні матеріал буде готовий прослужити досить довго, не передбачаючи проведення додаткових робіт по захисту. Мінус даного засобу полягає лише в тривалій сушці.

Деревина, просочена залізним купоросом, повинна бути залишена на відкритому повітрі, при цьому слід виключити вплив на матеріал сонячних променів. Можна використовувати для цього спеціальний навіс. Матеріал залишається для сушки від тижня до місяця.

Цікаві статті
Які бувають альтанки, бесідки (форми, розміри, конструктивні особливості)?

Наявність альтанки на будь-якій ділянці перетворює її на зону для відпочинку. Невелика чи габаритна конструкція, де можна провести час, сховатися від сонця або дощу, а також від настирливих сусідів, посидіти в…

14.04.2022
Чи потрібен проект для монтажу альтанки, бесідки чи накриття?

Перш ніж розпочинати будівництво, необхідно розробити відповідну документацію. Це стосується і зведення альтанки своїми руками: креслення і розміри, схеми, ескізи і проекти майбутніх будівель дадуть чітке уявлення про форму конструкції,…

12.04.2022
Як визначити найкраще місце для альтанки?

Щоб на дачі з`явилася альтанка, одного бажання замало. Треба ретельно продумати, де краще встановити її і як облагородити. Тільки в цьому випадку будова перетвориться в ідеальне місце для відпочинку. Альтанка…

10.04.2022