Як розрахувати переріз димоходу каміна

Фахівці радять для розрахунку діаметра для циліндричного димоходу біля каміна з відкритою топкою скористатися співвідношенням 1:10, тобто діаметр повинен в 10 разів бути меншою за розмір топки.

Питання про те, як розрахувати діаметр димоходу, постає відразу після того, який обрати той чи інший вид опалювального обладнання для будинку. Не дарма до цієї конструкції застосовуються підвищені протипожежні та технологічні вимоги, адже мешканці будинку з неправильно сконструйованим димовідводом ризикують своїм здоров’ям.

Менш фатальними, але, тим не менше неприємними наслідками буде погана тяга і знижений ККД всієї опалювальної системи.

Для тих, хто непогано розбирається в хімії або може звернутися до відповідних фахівців, можна досить точно розрахувати діаметр труби печі, знаючи такі величини:

  • об’ємна витрата газів (м3/сек.);
  • швидкість газів.

Поділивши першу величину на другу, можна отримати діаметр димохідної труби. Якщо ж такий спосіб видається занадто складним, існують більш спрощені, які успішно пройшли перевірку експлуатацією.

Загальним правилом є те, що який розмір у відвідного отвору газового котла, буржуйки, каміна або іншого опалювального пристрою, таким має бути переріз димоходу. Перед тим, як вибрати діаметр, керуючись цим правилом, слід ознайомитися з паспортом обладнання, там можуть бути вказані вимоги до цієї величини. Слід пам’ятати, що, якщо ви зробите вибір габаритів труби, ігноруючи рекомендації виробника твердопаливного або іншого котла, ви ризикуєте втратити гарантію. Обчислення діаметру банної труби не настільки принципово, тому що бані переважно комплектуються топками закритого типу, а канал притоку повітря виводиться на ззовні. Однак, розрахувати довжину і висоту для такої конструкції варто з усією серйозністю.

Як розрахувати діаметр димоходу в залежності від його форми?

Найбільш звичними залишаються димоходи прямокутні або квадратні, хоча фахівці все частіше говорять про складнощі, що виникають в процесі експлуатації таких конструкцій. Така форма властива популярним цегляним трубам, які використовуються не тільки в опалювальних системах, але і для печей – барбекю і мангала. Якщо ви віддали перевагу саме такому димовідводу, вважається, що в залежності від потужності опалювального обладнання, слід підібрати трубу  по наступним габаритам:

До 3,5 кВт – 14х14 см;

до 5,2 кВт – 14х20 см;

до 7,2 кВт – 14х2 7см.

Якщо ваш димар буде мати  круглий переріз, то для пристрою потужністю

 3,5-4 кВт підійде діаметр 150 мм,

 4-5 кВт – 15-170 мм,

 більш 5 кВт – 170-200 мм.

Як визначити потужність каміна

Камінна топка – стильне сучасне рішення для прикраси будинку. Вибираючи камінну топку, необхідно ретельно вивчити особливості різних моделей і вибрати найбільш ефективну і відповідає вимогам варіацію. На що звертати увагу? На тип пристрою і палива до нього – дров’яної, електричний, газовий камін або обладнання на інших варіантах палива. Крім цього слід врахувати матеріал, з якого виконана топка – камінь, чавун, сталь. До уваги приймаються розміри пристрою – його довжина, висота, ширина, а також площа кімнати, в якій буде проведена установка топки.

Для того щоб обладнання робота з найбільшою ефективністю необхідно правильно зробити вибір потужності каміна. Від цього параметра безпосередньо залежить кількість тепла, яке конструкція здатна передати в простір для обігріву.

Чому важливий розрахунок камінної топки

Камін повинен працювати ефективно і, в той же час, економно. Проводячи розрахунки оптимальної потужності печі каміна, слід визначити оптимальне співвідношення між площею приміщення і виділеним пристроєм теплом. При використанні занадто потужного каміна для опалення в маленькій кімнаті доведеться знижувати до мінімуму можливості обладнання, інакше ризик перегріву каміна і виділення в повітря чадного газу буде надто великий. При цьому підвищується загроза забруднення димоходу і пожежі. У зворотній ситуації, коли потужність камінної топки маленька, а площа приміщення велика, тепловіддачі буде не вистачати для обігріву навіть при використанні топки на межі можливостей. Як в першому, так і в другому випадку, використання камінної топки буде недоцільним і призведе до суттєвих фінансових втрат,

ККД камінної топки і номінальна потужність каміна: що це?

При виборі каміна вам доведеться зіткнутися з таким поняттям, як (коефіцієнт корисної дії) топки. Це найважливіший показник ефективності роботи пристрою. Обчислюється ККД у відсотках і позначає ту кількість тепла, яке камінна топка виділяє в простір при активному функціонуванні. Від чого залежить ККД? Від типу використовуваного для виробництва топки матеріалу і типу пристрою – найбільш ефективними вважаються закриті опалювальні топки зі сталі і чавуну.

Номінальна потужність пристрою – це ні в якому разі не пікові показники обраної моделі. Даний параметр розраховується виходячи з потужних характеристик, вимірюваних на протязі всього часу роботи пристрою. Наприклад, при позначеної виробником номінальної потужності в 10 кВт пікові значення можуть досягати і 20 кВт. Розрахувати номінальну потужність камінної топки для приміщення певної площі допоможе співвідношення: на 10 м2 площі потрібно 1 кВт теплової енергії для обігріву.

Як розрахувати необхідні параметри потужності камінної топки

Для розрахунку теплової потужності оптимального для вашої ситуації каміна використовуйте просту формулу, підставивши в неї виміряні величини. 

Для розрахунку номінальної потужності топки використовується наступне рівність: потужність топки = висота * довжина * ширина стін кімнати – * 0,7 (коефіцієнт). Досить перемножити між собою всі параметри приміщення і помножити отримане число на постійний коефіцієнт 0,7. В результаті ви отримаєте число, найбільш наближене до ідеальної потужності потрібного вам каміна.

Розрахунок параметрів каміна для приміщень різної площі вже було проведено фахівцями і отримати необхідне число можна, склавши відповідний запит. При цьому враховуються не тільки розміри і площу приміщення, а й така інформація, як ширина і висота топки, глибина і інші розміри камери згоряння, діаметр димоходу, тип стінок димоходу, висота димосборніка. Щоб максимально точно підібрати потужність необхідної вам для опалення камінної топки краще звернутися до професіоналів, здатним врахувати найменші нюанси і розрахувати характеристики потужності найбільш докладно.

Потужність камінної топки

Кіловат (кВт) – це одиниця вимірювання енергії, яку виділяє паливо при згорянні в каміні. Тобто, обігрів приміщення відбувається саме завдяки процесу горіння, припустимо, дров.

Існують усереднені розрахунки, в яких йдеться про те, що при згорянні 1 кілограма сухої деревини з відносною вологістю 20% ми отримуємо 4,2 кВт енергії. Середня закладка, яку рекомендують всі виробники – 3 кг. Таким чином виходить, що при згорянні 3 кг деревини у нас повинно виділитися 12,6 кВт тепла. Постає питання: як топки, які приблизно однакового розміру, але різних виробників можуть видавати таку істотну різницю в номінальній потужності. Ви напевно розумієте, що конструкція топки, матеріал, з якого вона виконана, не може чудесним чином збільшити кількість тепла, що виділяється дровами при згорянні. Це просто неможливо з фізичної точки зору. Топки можуть відрізняться розмірами і формою конструкції, але по суті, це прилад, в якому горять наші дрова.

Звідки у різних виробників така різна потужність? Вся справа в тому, що кожен з них вимірює потужність свого обладнання особливим чином, який зручний саме йому.

Залежно від споживання палива і режиму горіння, а також виду камінної установки, у різних пристроїв рівень коефіцієнта корисної дії відрізняється. Наприклад, каміни і печі закритого типу мають найвищими показниками ККД – до 90%, камі-варильні печі і камінофени – до 85%, буржуйки – до 70%, печі, що встановлюються в лазнях – до 55%. Володарем найнижчого ККД є відкриті каміни – до 40%.

Як розрахувати потужність камінної топки?

Спочатку поговоримо про відому формулу, за допомогою якої можна дізнатися, яка необхідна потужність камінного устаткування для певного приміщення. Продемонструємо її в дії на конкретному прикладі:

1. 12 кВт – потужність каміна, заявлена ​​виробником.

2. Для того, щоб обігріти 10 м² приміщення, в середньому необхідно 1 кВт.

3. Шляхом простого множення 12 кВт на 10 м² ми отримуємо результат 120 м². Це максимальна площа, яку здатний обігріти камін потужністю 12 кВт.

На перший погляд ця формула гранично проста, і ви без зусиль визначите, камін з якою потужність необхідний для вашого будинку. Але існує кілька нюансів … Протягом усього періоду згоряння палива в каміні потужність можна поділити на три типи:

· Мінімальна – дрова лише тліють, практично не обігріваючи простору навколо вогнища.

· Номінальна – саме той вид потужності, за яким визначається ККД. Так би мовити, золота середина.

· Максимальна – якщо камін буде постійно працювати на межі сил, термін його експлуатації істотно скоротиться.

Цікаві статті
Історія походження каміна

Камін – являє собою споруду з цегли, каменю або металу, призначеного для безпечного розпалювання вогню. Каміни використовуються для опалення приміщення, створюють релаксуючу атмосферу, а також є частиною вишуканого інтер’єру. Насправді, якщо глянути в…

22.11.2021
Самостійне виконання розрахунків висоти димової труби

Приборкування вогню всередині житлової споруди передбачає цілий ряд дій і виконання певних правил. Адже будь-які помилки в проектуванні димоходу обходяться занадто дорого, починаючи з задушливого диму всередині приміщення і закінчуючи пожежею….

19.11.2021
Чому димить камін?

Дим від каміна потрапляє в камінний зал по різному: Зворотна тяга в каміні. Дим (димові гази) вперто не бажають віддалятися в димохід. У цій ситуації сильно димить камін, що призводить…

18.11.2021