Якими дровами краще топити піч?

Кращі типи дров для використання:

Будь-яке не смолисте тверде дерево може дати хорошу віддачу тепла, але три найкращих варіанти такі:

 1. Дуб: відомий своїм повільним горінням, дуб, ймовірно, найкращий різновид дров. Це щільна деревина листяних порід, доступна в більшості регіонів України. У той час як дрова з дуба можуть зажадати трохи більше часу, щоб стати правильно витриманими, ніж інші дерева, вогонь з добре витриманих полін в дров’яної печі буде підтримуватися досить довгий час. Це основні дрова для печей, і, ймовірно, один з кращих варіантів для використання в якості палива.
 2. Клен. Кленові дрова горять дуже добре. При правильному витримуванні, він виробляє довге і стійке горіння у Вашій дров’яної печі. Клен можна знайти по всій території країни, що робить його улюбленим вибором багатьох покупців. Ясен: горить рівно і легко розщеплюється. Чого ще можна вимагати?
 3. Ясен дає можливість отримати одне з кращих видів палива для спалювання в дров’яних печах. Він також зустрічається практично по всій території України, доступний у всіх регіонах.

У той час як дуб, ясен і клен входять в трійку кращих, існує багато інших видів дров. Також рекомендується використовувати в дров’яних печах:

 • бук;
 • вишня;
 • яблуні тощо.

Найгірший вид дров для використання

Є породи дерев, які ми не радимо використовувати. Більшість з них не рекомендується, тому що це або м’які види дерев. Або сильно смолисті, або і те, і інше. Хвойні породи швидко і ефективно згорають. І під час цього процесу виробляють шкідливі хімічні речовини. Смолиста деревина виробляє густі масла, які очорнюють скло і забруднюють внутрішню поверхню печі. Ми не рекомендуємо використовувати наступні типи дров:

 • сосна;
 • вільха;
 • ялина.

Чому вид дров має велике значення?

Паливо, яке Ви спалюєте, має вирішальне значення для продуктивності та довговічності обладнання. Тому дуже важливо заготовити «правильні» дрова. При виборі необхідно знати про породи дерев якомога більше. Породи дерев впливають на те, наскільки добре працює піч:

 • Ефективність дров’яної печі може в значній мірі залежати від типу деревини, яку Ви спалюєте. Смолисті (маслянисті) поліна можуть горіти неефективно. З цієї причини сосна, береза, осика та кілька інших порід — далеко не кращі дрова для печі.
 • Зовнішній вигляд: вибір дров з суто смолистих порід може привести до утворення густого чорного диму, який затуманює переднє скло каміна чи печі. Після цього очищення скла може бути складним і зайняти багато часу.
 • Надійність: вибір м’яких і смолистих полін також негативно позначається на надійності дров’яної печі. М’які та смолисті дрова виробляють хімічні речовини, жорстко впливають на внутрішні компоненти обладнання. З цієї причини тверді породи дерев забезпечують значно менший знос печей і дають можливість отримати краще тепло.
 • Безпека: палаючі дрова з смолистих порід деревини створюють потенційну загрозу безпеці в будинку. Смолиста деревина виробляє значну кількість креозоту, який накопичується всередині димової труби і часто стає основною причиною пожеж всередині печі.

Які дрова краще підходять для топки печі, поради щодо вибору породи дерева

Споглядати в своїй печі живий вогонь приємно, він створює затишну та комфортну атмосферу у всьому будинку, але не варто забувати, що головним його завданням є опалення приміщення. Ефективна робота печі дозволить зігріти простір будинку в будь-який час року. Бажано, щоб розпалювання печі не займало багато часу, а тепло від неї навпаки, затримувалося б на тривалий термін. Зробити це дозволить правильний вибір палива, зокрема дров.

Характеристики дров

Не всі породи дерев однаково хороші для топки, існує досить багато нюансів, які значно ускладнюють вибір дров для печі. Наприклад, для спалювання в каміні бажано знайти дрова, які при горінні виділяють приємний аромат, але не виділяють велику кількість смол, сажі, кіптяви. Смоли в складі деревини сприяють збільшеному виходу диму. Для відкритого каміна такі викиди будуть небезпечні, тому деревина хвойних порід в них не використовується. Дрова для печі підбираються по тепловіддачі, їх головні критерії це інтенсивність і тривалість горіння. Бажано, щоб деревина горіла з меншою кількістю диму, і залишала після себе мінімум золи.

Дрова з листяних порід дерев.

Дрова з дуба. Фахівці давно відзначили дубові дрова, як деревину, що володіє практично максимальною тепловіддачею. У той же час горіння дуба проходить тривалий час, що дозволяє значно скоротити витрату полін. Такі характеристики дуба пояснюються його щільною, твердою структурою. Природним чином дубові дрова коштують дорожче всіх інших, але економія проглядається в можливості обігріти приміщення меншою кількістю палива. Вважається, що для заготовки слід використовувати дуб середніх років, оскільки саме в цей час його характеристики максимальні. При згорянні, така деревина виділяє сильний жар, а так само виділяє приємний аромат лісу. Дубові дрова активно використовуються для топки відкритих камінів, вони дозволяють створити в приміщенні приємну атмосферу.

Схожими характеристиками володіє ясен, а також плодові дерева, такі як яблуня або груша, але їх слід заготовляти також у певному середньому віці.

Дрова з берези. Наступна деревина, яку ми розглянемо, це береза. Березові дрова активно застосовуються для печей в лазнях, оскільки, не тільки дають відмінний жар і аромат, а й наділені дезінфікуючі властивості. Лазня протоплена на березових дровах сповнена оздоровчими властивостями, вона відмінно допомагає впоратися з простудними захворюваннями, хронічними проблемами з органами дихання. Однак існують і нюанси при заготівлі берези. Давно доведено, що свої головні властивості дрова з цього дерева втрачають через 2-3 роки зберігання. Визначити це можна за зовнішнім виглядом поліна, воно стає трухлявих. Від таких дров не варто очікувати сильного тепла, та й класичний аромат з них зовсім зникає. У складі березової деревини і її кори присутня велика кількість дьогтю. Його ви можете спостерігати при згорянні кори, коли вона починає виділяти чорні клуби диму. Дьоготь є вуглецевим з`єднанням, тому він здатний миттєво спалахувати і горіти з великою інтенсивністю. Березову кору часто використовують для розпалювання печей, оскільки така деревина горить навіть сирою. Якщо порівнювати березові дрова і соснові чи вільхову, то за рівнем тепловіддачі вони вищі на 25-30 %.

Дрова з ясена. У продажу деревина ясена зустрічається рідко і коштує дорого, оскільки за своєю тепловіддачею цей вид дерева можна порівняти з дубом, і навіть трохи його перевершує. Заготівля ясена проходить з певними проблемами, через жорсткість структури його дуже важко розпилювати на частини. Відзначимо, що ясен відмінно горить навіть сирим, при цьому він не іскрить і дає рівномірне полум`я. Якщо потрібно розтопити піч сирими дровами, використовуйте ясен або березу.

Дрова з липи. Для швидкої розпалювання печей досвідчені господарі можуть використовувати дрова з липи. Деревина цього дерева досить важко схоплюється в вогні, але потім дуже інтенсивно горить, виділяючи велику кількість тепла, що сприяє швидкому розігріву печі. Така властивість дров відмінно підходить для лазні, основне завдання яких підготувати відмінні умови для відпочинку в короткий термін. До того ж, як і березові дрова, липа має цілющі властивості, вона допомагає при застуді і захворюваннях дихальних шляхів. Вважається, що якщо додати в топку до липи кілька ложок меду, то отриманий комбінований аромат і пар дозволить вилікувати старі рани, що погано загоюються. Дрова з липи не втрачають своїх властивостей близько двох років після спилювання дерева. На третій рік лікувальні та теплові характеристики деревини поступово згасають.

Дрова з осики. Осикові дрова за своїм функціоналом нагадують вільху, принаймні вони також ефективно борються з сажею в димоході. При згорянні осика практично не виділяє диму, з неї виходить характерний пар. Ця пара благотворно впливає на сажу, яка розм`якшується і відходить від стінок димоходу. У той же час тепловіддача від спалювання осики невелика і навряд чи її буде досить для повноцінного опалення приміщення. Тому застосовують такі дрова виключно в профілактичних цілях. Осикові дрова для печі будуть вкрай необхідні, якщо до цього її топили хвойними породами.

Дрова з верби і тополі. Тополеві і вербові дрова володіють одним недоліком. Їх рідко використовують для топки печей, оскільки згоряють вони дуже швидко. Щоб обігріти приміщення такими дровами необхідно використовувати їх дуже багато, тому навіть низька, приваблива ціна не здатна сконцентрувати на них увагу. Фахівці давно зарахували дрова верби і тополі до низькосортних, які застосовуються в окремих випадках, коли в наявності немає нормальної породи деревини.

Дрова з плодових дерев. Дрова з дерев плодової породи зустрінеш нечасто, але за своїми характеристиками вони досить непогані. Така деревина в печі легко зігріє будинок, але найчастіше ці дрова застосовують для камінів або коптилень зважаючи на їх ексклюзивність.

Дрова з хвойних порід дерев

Хвойна деревина має в своєму складі велику кількість смоли, яка сприяє швидкому та інтенсивному горінню з великим виділенням диму та кіптяви. Регулярне використання хвойних дров сприяє утворенню на стінках димоходу товстих шарів сажі.

Саме тому хвойна деревина для опалення будинків практично не затребувана, її використовують для розпалювання печей в лазнях. Розтоплене вогнище хвоєю наповнює парну класичним ялиновим ароматом, який заспокоює нерви і благотворно впливає на органи дихання. Лісовий хвойний аромат з`являється завдяки ефірним оліям, присутнім в складі хвої. При згорянні ялинові і соснові дрова видають характерний тріск, який багатьом людям подобається. Відзначимо, що палаючі хвойні дрова важко загасити, а відлітаючі з них вуглинки роблять цю деревину самою пожежонебезпечною.

Проаналізувавши всі існуючі види деревини, ви легко знайдете кращі дрова для топки печей в своєму будинку і лазні. Використовуйте різні породи дерев, знаходите оптимальне рішення для конкретної ситуації. Насолоджуйтеся приємним ароматом, теплом і затишком, які дарують вам дрова, що згорають.

Опис деяких порід деревини, їх характеристики і особливості

Цікаві статті
Чи потрібен проект для будівництва печі?

Проект Будівництво печі справа не легка, проте позитивний результат цієї роботи зможе радувати довгі роки. Особливо, якщо ця піч зведена своїми руками. Постає цілком закономірне питання, чи можна самостійно, не…

11.01.2022
Як монтувати дверцята для печей, варочних поверхонь та коптілень

Незамінним атрибутом для будівництва кам’яних конструкції (печей, закритих камінів, коптилень)  є дверцята. Завдяки дверям, піч стає більш ефективною, а саме: скорочується час розігрівання; економиться паливо; дрова не падають на підлогу….

04.01.2022
Чому димить піч?

Тріщини і сажа Під час експлуатації, на внутрішніх стінках печі осідає товстий шар сажі, а кладка під впливом теплових навантажень починає тріскатися. У сукупності все це може бути причиною задимлення….

03.01.2022