Як правильно і з яких матеріалів робити зовнішнє оздоблення печі?

Найбільш поширені варіанти зовнішнього оздоблення печей

Оздоблення за допомогою штукатурки.

Як штукатурити піч?

Один з найбільш поширених варіантів обробки печі – штукатурка. Під-час використання цього методу оздоблення печей зовнішній вигляд може бути дуже різним – від супер-сучасного, до старовинного варіанту.

Всі роботи по обробці проводять тільки після остаточного просушування і усадки печі. В іншому випадку, може бути багато тріщин.

Якісно зроблена штукатурка печі може стояти роками. Перед тим, як почати штукатурні роботи, поглиблюють шви приблизно на 5-10 мм. Потім всі поверхні обтягують штукатурною або малярною сіткою (дріт 2-3 мм, крок 5 см), прибиваючи цвяхами або вкручуючи саморізи. Можна використовувати і мішковину.

На поверхню наноситься шар штукатурного, глиняного розчину, на нього розстеляється мішковина, крізь яку продавлюють розчин. Іноді мішковину кріплять за допомогою цвяхів, які прибиваються в декількох місцях. Навіть якщо обробка відшарується, вона буде висіти і не відвалиться.

Аналогічним чином можна використовувати склотканину. У термічно ненавантажених місцях підходить і марля. Все це – способи утримати штукатурку печі від осипання.

Розчин для штукатурки печі на основі глини.

Найчастіше печі штукатурять звичайними глиняним розчином. Він повинен бути нормальної жирності. Якщо оптимальний варіант підібрати не виходить, краще штукатурити «жирним» розчином, ніж сухим. У жирному утворюються тріщини, але він добре тримається. Тріщини можна потім забілити вапном або затерти більш пісним розчином. Якщо ж глиняний розчин буде худим (в ньому занадто багато піску), то він однозначно буде розсипатися.

До розчинів можна добавляти сіль. Її вводять від 100 г до 200 г на відро розчину. Вона утримує в собі деяку кількість вологи, не даючи пересихати глині, чим запобігає поява глибоких тріщин. Також при висиханні сіль не дає поверхні жолобитися. З іншого боку, якщо піч топиться періодично, у вологій атмосфері штукатурка з сіллю починає сипатися. Так що для лазень або дач періодичного відвідування така добавка однозначно не підходить.

Якщо штукатурення буде проводитись глиняним складом, спочатку піч розтоплюють, і в теплому вигляді починають роботи. При висиханні глина дає досить велику усадку – її поверхня скорочується. При розігріванні печі, ми досягнемо певного термічного розширення, наносимо шар глиняної або вапняної штукатурки на вже збільшену поверхню. При висиханні/охолодженні відбувається стиснення цегляної поверхні і нанесеної штукатурки. Таким чином знижується ймовірність появи великої кількості тріщин.

Розчини на основі цементу

Ще один спосіб – використовувати стандартний штукатурний розчин, з додаванням однієї частини глини – для еластичності. Склад виглядає так: цемент – 1 частина, пісок  – 3 частини, жирна глина – 1 частина. Весь фокус у тому, що цемент необхідний глиноземистий з підвищеною термостійкістю, а він дорогий.

В деяких випадках в розчини додають клей ПВА, із-за чого він стає більш пластичним. Але оштукатурити піч заново, після використання такого розчину, у нас не вийде. На поверхні цегли утворюється найтонша невидима оку плівка, з якої жоден розчин не може зчепитися. Адгезія практично нульова. Так що ця добавка, швидше шкідлива, ніж корисна.

Особливості штукатурки печей

Не потрібно наносити відразу товстий шар розчину. Загальну товщину бажано розбити, як мінімум, на два рази. Завдання першого нанесення – добре «зчепитися» з цеглою, а також створення основи під нанесення другого шару. Тому, продавивши через сітку або мішковину розчин, поверхня не загладжують, а залишають нерівною, шорсткою і грудкуватою. Прибирають, тільки найбільші виступи, які можуть перешкодити подальшій роботі. Можна пригладити» глину зубчастим шпателем, зробивши борозни поперек. Це буде доброю основою для нанесення наступного шару, так і для укладання плитки, каменю.

Сохне перший шар в нормальних умовах, без підвищення температури. Топити піч не можна. Після повного висихання можна наносити і вирівнювати наступну партію розчину. Якщо на вулиці сухо і жарко, бажано регулярно змочувати поверхню штукатурки водою.

Використання магазинних сумішей

Кращим варіант – це готовий склад розчину. З його допомогою найлегше заштукатурити піч. Простіше, але дорожче. Для штукатурки печі можна використовувати спеціальні клейові склади для оздоблення печей.

Оздоблення за допомогою плитки;

Для того щоб конструкція була довговічною і відрізнялася привабливим зовнішнім виглядом піч можна облицювати плиткою. Для реалізації поставленого завдання використовуються вироби з кераміки. Існує кілька видів керамічної плитки для печей. У статті подається інформація про різновиди згаданого матеріалу і про найбільш поширені способи облицювання печі або каміна.

Для того щоб збільшити відсоток тепловіддачі печі і зробити дизайн приміщення більш досконалим, рекомендується класти керамічну плитку для оздоблення печі. Цей універсальний матеріал має низку якостей, здатних реалізувати поставлені цілі. Серед його властивостей виділяють:

 • висока тепловіддача;
 • вогнестійкість;
 • водонепроникність.
 • надійність;
 • довговічність;
 • стійкість;

Різновиди плитки на грубку

Облицювання печі – це процес обробки споруди, для успішного здійснення якого можна брати такі види плитки, як керамограніт, майоліка, теракота і клінкер. Згідно з дослідженнями саме такі оздоблювальні матеріали наділені вищепереліченими якостями.

Декоративна плитка для печі-каміна

 1. Клінкерна плитка для грубки. Цей зразок містить в собі сланцеву глину і барвники. Завдяки застосуванню високотехнологічного методу екструзії даний вид кераміки можна охарактеризувати як міцний, стійкий та довговічний матеріал. Потенціал клінкеру дуже великий, починаючи від фасадних робіт і закінчуючи облицюванням плити або каміна. Колірна палітра також досить насичена.
 2. Керамограніт. Має подібності характеристики з клінкером, але структура цих матеріалів різна.
 3. Майоліка, родзинкою якої є техніка розпису виробу. У минулі часи такою красивою плиткою на грубці або ж каміні могли похвалитися тільки дуже заможні люди, що мали можливість класти майоліку.
 4. Теракотова продукція відрізняється високопористою структурою і наявністю «пекуче-червоного» забарвлення.

Перед тим як обкласти піч плиткою, її потрібно підготувати. Підготовка включає такі етапи:

 • вирівнювання кривих стін і загладжування вад на стіні каміна або печі;
 • установка армуючої сітки. Згідно законам фізики піч при нагріванні і охолодженні змінюється в розмірах, що може спровокувати появу тріщин. Щоб уникнути цього, на стіни набивають сітку за допомогою дюбелів або цвяхів;
 • обробка поверхні ґрунтовою сумішшю. Це підвищить якість зчеплення клею і цегли.

Оздоблення за допомогою кахлю;

Піч – це капітальна споруда, що зводиться з вогнетривкої цегли. Сама по собі цегляна поверхня не відрізняється хорошими естетичними якостями, тому цегляні портальні каміни прийнято прикрашати декоративною обробкою. Існує спосіб декоративного оздоблення, який буде притягувати погляди не гірше, ніж відкритий вогонь. Це кахлі для каміну.

Що таке кахлі?

Кахлі являють собою керамічну плитку, на поверхню якої особливим чином нанесений візерунок. Декоративне покриття, виготовлене за такої технології здавна використовувалася для прикраси опалювальних приладів. Різнокольорові кахлі були винайдені ще в стародавній Персії і досі милують людське око.

Які бувають кахлі?

Існує досить велика різноманітність керамічних кахлів. Вихідний матеріал – обпалена глина, дозволяє робити ці вироби будь-якої форми, внаслідок чого ними можна покрити практично будь-яку поверхню. Плоскими кахлями викладаються вертикальні і горизонтальні поверхні. Крім того, існують кутові кахлі, при цьому, якщо постаратися можна знайти в продажу кахлі, плоскі поверхні яких поєднуються під самим химерним кутом. Ну і нарешті, існують кахлі, які самі по собі є декоративними облицювальними елементами дуже химерної форми – від хитромудрих карнизів, до найрізноманітніших за формою.

Види кахлю

Також кахлі можуть відрізнятися за фактурою лицьової поверхні. Це можуть бути гладенькі, слизькі на дотик плитки, можуть бути рифлені плитки, або плитки з рельєфним геометричним візерунком.

Відрізняються кахлі і за способом обробки поверхні. Так ви можете придбати майолікову плитку, поверхня якої покрита гладкою глазур’ю. Можна прикрасити портал теракотової плиткою, поверхня якої нагадує грубо оброблений глиняний посуд без покриття. При будь-якій поверхні кахельної плитки може бути нанесений малюнок, який теж може виконуватися у безлічі варіацій: від суворо геометричного візерунка, до фотореалістичного розпису.

Єдино видима відмінність кахлів від всім добре знайомої керамічної плитки розташована на звороті. Це румпа – відкрита прямокутна коробка, що повторює контури кахлю. З допомогою неї кахель кріпиться до камінної або пічної поверхні. Румпа покликана компенсувати нагрівання поверхні печі. Всередину румпи наноситься не звичайний клей для плитки, а спеціальний розчин на глиняній основі, який відмінно збирає тепло від печі, повільно накопичуючи і повільно віддаючи його. Таким чином, класичний кахель не тільки прикрашає поверхню печі або каміна, але і значно підвищує ефективність її роботи.

Як укладати кахлі на поверхню печі або каміна?

Вже на стадії проектування опалювального пристрою – каміна або печі – слід прийняти рішення про облицювання його кахлями. Справа в тому, що сумарна маса кахлів, разом з виступаючими румпами і глиняним розчином досить висока. Отже вся площина камінного або пічного порталу повинна спиратися на підготовлений фундамент, щоб не викликати руйнування конструкції печі.

Кахлі – це творчий продукт і, на відміну від керамічної плитки він досить дорогий. Тому для облицювання печі або каміна кахлями потрібно мати професійні навички, що знаходяться на стику умінь майстра-пічника і майстра-плиточника. Ситуація ускладняється ще й тим, що деякі ряди облицювання кахлями необхідно укладати вже в процесі укладання цегли в корпус печі або каміна. Звичайно, можна взятися за цю роботу і самостійно, але перед цим краще ретельно вивчить всі тонкощі процесу.

Сортування кахлів

Ще до укладання, всі придбані кахлі необхідно викласти на рівну поверхню і сортувати. Принцип тут простий – найтемніші вироби йдуть на облицювання нижньої поверхні печі і каміна і поступово, до верху, їх відтінок освітлюється.

При цьому необхідно враховувати і невелику різницю в геометричних розмірах, сортуючи кахлі так, щоб в одному ряду знаходилися приблизно однакові вироби. Також кахлі можна обробляти, тобто підганяти їх спеціалізованим ріжучим інструментом по розміру установки.

Найпростішим способом підгонки кахлів є їх різка. В даний час існують спеціалізовані електромеханічні пристрої, що дозволяють проводити цю операцію без зайвих трудовитрат.

Самим доступним інструментом є кутова шліфувальна машинка. Для різання керамічних кахлів використовується алмазний шліфувальний круг. Професіонали використовують переносні каменерізні верстати, в якому місце розрізу прохолоджується струменем води. Такий верстат дозволяє виготовляти не тільки прямі розрізи, але і випилювати кути і навіть робити круглі виїмки.

Кріплення кахлів на поверхню каміна або печі

Основним способом кріплення кахлів на поверхню каміна або печі є їх фіксація за допомогою сталевого дроту. Крім того, ряди кахлів, розташовані по вертикалі або горизонталі фіксуються сталевими скобами, мають П-подібну форму.

Для фіксації кахлів використовується шматок сталевого дроту до 5 міліметрів. Він вставляється в отвір, просвердлений в цегельній кладці каміна, після чого його кінчик загинається вгору. В стінках румпи кахлі зазвичай залишається спеціальний отвір, в яку протягується хвостовик клинка. У середній частині милиці фіксується ще один дротяний відрізок. Всі вільні кінці дротяних шматків прикріплюються до цегляної кладки.

Сталева скоба П-подібної форми призначається для стягування рядів кахлів, розташованих по вертикалі або по горизонталі. Між окремими кахлями залишають зазор до 3 міліметрів.

По горизонталі кахлі також можна скріпити між собою за допомогою дроту. Для цього після розміщення одного горизонтального ряду кахлів сусідні милиці з’єднуються відрізками м’якого дроту. Скручуючи дріт гачком – майстер домагається стягування милиць. Кінці, що залишилися також закладаються у шви між кахлями.

Процес облицювання кахлями

Весь складний процес облицювання поверхні печі або каміна кахлями проводиться спочатку насухо, без глиняного розчину. Процес укладання починається з нижнього кута.

При установці «начисто» румпу кахлі наполовину наповнюють глиняним розчином, з включенням дрібного щебеню або уламків цегли. При цьому необхідно пам’ятати, що цегляний наповнювач повинен збігатися за коефіцієнтом теплового розширення з основною конструкцією теплового приладу. Тому бажано використовувати уламки тієї ж цегли, що використовувалися для кладки печі або каміна.

В отвори румпи кахлів потім вставляються милиці і при повністю заповненій румпі кахель фіксується на поверхні.

Крок за кроком горизонтальні ряди кахлів піднімаються до самого верху печі або каміна. Кінці скручених кінців дроту при цьому закладаються під наступний горизонтальний ряд кахлів. Загалом, процедура досить складна, але кінцевий результат змусить вас згадати найкращі палацові інтер’єри – адже печі, облицьовані кахлями раніше можна було зустріти лише в розкішних особняках.

Фарбування печі вапном

Піч знову здобуває популярність і займає одне з головних місць в приватному будинку або заміській дачі. Якщо піч була правильно складена, то вона віддає практично все тепло, яке нею виділяється. Але, важливо знати, що це в першу чергу залежить від підібраних будівельних матеріалів і якості покриваючого матеріалу.

Якщо піч має дещо шорстку поверхню, то вона може віддавати значно більше тепла, ніж гладка. Пов’язано це з тим, що на шорсткій поверхні утворюються невеликі дірочки, які пропускають тепло з печі в будинок. І саме тому з давніх часів наші предки фарбували піч виключно вапном, а забезпечені власники великих будинків, прикрашали їх кахлями, що перетворювало просту піч в витвір мистецтва.

Незважаючи на те, що минуло вже дуже багато років, на сьогоднішній день вікові традиції не змінюються і досі фарбування російської печі є популярним декоруванням.

Піч із цегли або цегляний камін можна забарвити спеціально вапняною побілкою (правильно і добре зроблена побілка має своєю консистенцією нагадувати злегка рідку сметану).

Перед тим як приступати до фарбування необхідно:

 • Повністю почистити поверхню цегли від скупчення пилу, шматків бруду і залишків глини (здійснити дану процедуру можна за допомогою будівельного скребка або шпателя з міцного металу), а залишки від усього перерахованого вище акуратно прибрати жорсткої щіточкою;
 • На 100 грамм вапна для побілки необхідно взяти 35-40 грамів кухонної солі і розчинити її в теплій воді. Дану процедуру необхідно виконати для того, щоб фарба краще лягала на поверхню і довше трималася. Якщо такою фарбою фарбувати поверхні, то вона не залишає за собою слідів і розводів.

Які існують спеціальні фарби для цегляних стінок і як їх застосовувати?

Якщо ви вирішили купити фарбу для того щоб пофарбувати піч, то краще всього вибирати фарби стійкі до високих температур. Такі фарби не будуть через короткий проміжок часу лопатися і тріскатися, а, навпаки, на довго зберігати свій первозданний зовнішній вигляд.

Також, можна покрити пічку олійними або емалевими фарбами, що дозволить посилити її теплопровідність.

Важливо знати: чим темніший буде колір фарби, тим більше тепла зможе випромінювати піч. Пояснюється дане явище законами фізики. Темні об’єкти швидкі притягують до себе тепло, а яскраві і блискучі об’єкти мають набагато гіршу віддачу тепла.

На сьогоднішній день в будівельних магазинах можна знайти спеціальні фарби з підвищеною жаростійкістю. Але, на жаль, їх колірний асортимент не порадує досвідченого маляра і якщо ви не змогли знайти потрібний вам відтінок, то завжди можна пофарбувати піч спеціальною ґрунтовкою або її пофарбувати фарбою з додаванням будівельного латексу.

Важливо знати: перед тим як купити фарбу, дуже важливо переконатися в тому, що вона має термостійкі властивості. Мабуть, з цього сегменту кращим варіантом для покупки стане кремнієво – органічна емаль. Так як така фарба може зберегти всі свої властивості і якості навіть при температурі понад шість тисяч градусів за Цельсієм. Ну а в якості розчинника для емалі можна використовувати всім нам знайомий скипидар. Для того щоб отримати чудовий результат, фарбу краще всього наносити по 2-3 рази.

Також можна приготовити фарбу власноруч. Для початку необхідно натерти перемелену «рупу» з червоної цегли. Потім в неї можна додати, для загустіння маси, добре збиті яєчні білки і жирне топлене молоко.

Отриману суміш необхідно ретельно перемішати. Здійснювати фарбування печі потрібно малярним пензликом. Фарбу потрібно наносити виключно на теплу піч.

Дане зовнішнє покриття:

 • Жиростойкое;
 • Має підвищені експлуатаційні властивості (довго не стирається і зберігає тривалий час свій початковий відтінок).

Подібний вид забарвлення рекомендують будівельники-фахівці. Так як дуже щільна і злегка шорстка поверхня, яку ви отримали після фарбування, здатна завдяки своїй структурі віддавати набагато більше тепла, а також може володіти чудовою еластичністю, мінімізує можливість появи тріщин і інших різних зовнішніх і внутрішніх дефектів.

Цікаві статті
Чи потрібен проект для будівництва печі?

Проект Будівництво печі справа не легка, проте позитивний результат цієї роботи зможе радувати довгі роки. Особливо, якщо ця піч зведена своїми руками. Постає цілком закономірне питання, чи можна самостійно, не…

11.01.2022
Якими дровами краще топити піч?

Кращі типи дров для використання: Будь-яке не смолисте тверде дерево може дати хорошу віддачу тепла, але три найкращих варіанти такі: Дуб: відомий своїм повільним горінням, дуб, ймовірно, найкращий різновид дров….

05.01.2022
Як монтувати дверцята для печей, варочних поверхонь та коптілень

Незамінним атрибутом для будівництва кам’яних конструкції (печей, закритих камінів, коптилень)  є дверцята. Завдяки дверям, піч стає більш ефективною, а саме: скорочується час розігрівання; економиться паливо; дрова не падають на підлогу….

04.01.2022