Що таке чадний газ? Чому він шкідливий для людини?

Окис вуглецю, або Чадний газ має хімічну формулу виду СО.

Він утворюється в результаті неповного процесу згоряння органічного палива – дров, вугілля, природного газу, бензину, дизеля, та інших. Якщо органіка згоряє повністю, то формуються вода Н2О і двоокис вуглецю СО2. У разі, якщо згоряння палива відбувається в умовах дефіциту кисню – в процесі неповного окислення органічних речовин утворюється чадний газ.

У період опалювального сезону, особливо під час різких змін погодних умов, коли відбуваються значні перепади атмосферного тиску і порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, спостерігається найбільша кількість отруєнь чадним газом.

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ЧАДНИЙ ГАЗ

  • Він утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні погано працює вентиляція, немає нормального доступу свіжого повітря, – в ньому може накопичуватись чадний газ.
  • Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах. Без спеціальних приладів не можна визначити його концентрацію у приміщенні;
  • Чим довше вдихати чадний газ, тим серйозніші проблеми зі здоров’ям можуть виникнути у людини.
  • Під час вдихання, газ проникає через легені в кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном. Через це кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність.

Правила, які необхідно дотримуватись, щоб запобігти випадкам отруєння чадним газом:

  • Частіше провітрювати приміщення, де є газові прилади;
  • Не використовувати газові плити для обігріву приміщень;
  • У помешканнях з пічним опаленням завжди тримати відкритою (привідкритою) заслінку в комині;
  • Користуватися опалювальними котлами та печами при відсутній або зворотній тязі забороняється!
  • При вологій, вітряній, а також спекотній погоді тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може утворитися так звана зворотна тяга. Присутність тяги можна перевірити за допомогою легкої смужки паперу. Її слід прикласти до отвору димоходу. Якщо папір втягується, то тяга є, залишається нерухомою – тяги нема, відхиляється у приміщення – тяга зворотна.
  • Необхідно регулярно прочищати вентиляційні та димохідні канали.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

При підозрі на отруєння чадним газом необхідно вимкнути всі газові прилади, провітрити приміщення й негайно викликати швидку медичну допомогу за телефоном «103».

До приїзду швидкої допомоги необхідно вивести постраждалого на свіже повітря та надати йому першу долікарську допомогу:

— ліквідувати перешкоди до вільного дихання: розстебнути верхній одяг, штани, комір сорочки, зняти ремінь (у жінок розстібнути бюстгальтер);

— на голову і груди постраждалого необхідно покласти холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки;

— піднести до носу постраждалого ватку з нашатирним спиртом для стимуляції у нього дихальних рухів, але обережно, щоб не завдати опіків дихальним шляхам;

— при можливості дати постраждалому подихати киснем із кисневої подушки;

— дати гарячу міцну каву чи чай, зробити розтирання та зігрівання тіла постраждалого;

— не давати постраждалому засинати;

— за відсутності у постраждалого дихання розпочати штучне дихання «рот до роту».

Основний метод лікування отруєних чадним газом – гіпербарична оксигенація (насичення легенів великою кількістю кисню). За цією методикою в організм постраждалого подається кисень під тиском, що сприяє розриву чадного газу (СО) з гемоглобіном в крові. Тим самим відновлюються природні механізми транспортування потоками крові кисню, ліквідовується кисневе голодування, зникають явища інтоксикації. 

Ні в якому випадку не можна давати потерпілому алкоголь!

Цікаві статті
Чи потрібен проект для будівництва печі?

Проект Будівництво печі справа не легка, проте позитивний результат цієї роботи зможе радувати довгі роки. Особливо, якщо ця піч зведена своїми руками. Постає цілком закономірне питання, чи можна самостійно, не…

11.01.2022
Якими дровами краще топити піч?

Кращі типи дров для використання: Будь-яке не смолисте тверде дерево може дати хорошу віддачу тепла, але три найкращих варіанти такі: Дуб: відомий своїм повільним горінням, дуб, ймовірно, найкращий різновид дров….

05.01.2022
Як монтувати дверцята для печей, варочних поверхонь та коптілень

Незамінним атрибутом для будівництва кам’яних конструкції (печей, закритих камінів, коптилень)  є дверцята. Завдяки дверям, піч стає більш ефективною, а саме: скорочується час розігрівання; економиться паливо; дрова не падають на підлогу….

04.01.2022