Чому димить піч?

Тріщини і сажа

Під час експлуатації, на внутрішніх стінках печі осідає товстий шар сажі, а кладка під впливом теплових навантажень починає тріскатися. У сукупності все це може бути причиною задимлення. Для видалення сажі можна спробувати використовувати осикові дрова. Їх горіння супроводжується дуже високою температурою, при якій відкладення на димохідні каналі розрихлюються і виносяться разом з димом назовні. Однак цей спосіб ефективний швидше як профілактичний засіб: якщо зола і сажа осідали протягом багатьох років, то дрова з осики вже навряд чи допоможуть. Різні хімічні засоби у вигляді спеціальних таблеток, брикетів, теж можуть не допомогти. Найкраще – механічне чищення.

Непросохла цегляна кладка нової печі

Якщо ваша піч або камін змонтовані недавно, і ними ще жодного разу не користувалися, то причин появи диму не так багато. Одна з них – непросохла цегляна кладка. Любий пічник скаже, що сохнути вона повинна хоча б півмісяця. Щоб прискорити процес, піддувало і шибер краще тримати відкритими, циркуляція повітря буде сприяти вивітрюванню зайвої вологи. Подивіться і засувку: на ній теж не повинно бути вологи.

Проблеми в конструкції печі

Якщо ж піч все одно димить, варто задуматися про компетенцію пічника, який її клав. Найпоширеніша помилка недосвідчених майстрів – недостатньо широкий димохідний канал. Його розміри залежать, зокрема, від потужності опалювального агрегату. Наприклад, для печі потужністю від 3,5 до 5,2 КВт діаметр димоходу повинен бути не менше 189 мм, а площа перерізу (якщо він прямокутний) – не менше 0,028 м². Інакше чадні гази будуть прагнути вийти назовні не тільки через трубу, а й через топку.

Вибір, установка димоходу і догляд за ним

Не менш важлива і висота димоходу. Згідно зі стандартами, вона повинна складати не менше 5 м від колосника до оголовка і не менше 0,5 м від даху. Інакше висхідний потік буде занадто слабким, що знову ж таки призведе до задимлення. Звичайно, велике значення мають параметри димоходу.

Іноді дверний отвір камери згоряння монтують занадто високо, його верхній край знаходиться значно вище входу в димовідвод. І коли дверцята закриті, продукти горіння намагаються проникнути крізь щілини між нею і кладкою, а при відкритій топці дим починає валити клубами. Для усунення цієї проблеми досить переробити вхідний отвір в димохідний колодязь.

Зворотна тяга

Якщо грубкою довго не користувалися, може виникнути ефект «зворотної тяги» – скупчена в димоході холодна повітряна пробка не пропускає теплий потік, і дим потрапляє в кімнату. Що робити? Підвищувати температуру в трубі! Для цього перед закладкою палива відкрити заслінки – і кинути через прочищувальні дверцята палаючий папір. Димовідвідний канал прогріється, нагріте повітря піде вгору, і тяга відновиться. Якщо ж цього не сталося, операцію необхідно повторити знову. Але тепер уже папір треба кинути безпосередньо в трубу прямо з даху. Після того як вогонь згасне, підпаліть в топці лучину і подивіться, куди піде дим. Якщо на вулицю – значить, можна закладати дрова.

В один димохід виходить дві печі

Таке теж буває – в будинку встановлюють два пічних агрегати, поєднуючи кожен з них з одним загальним димарем. Сама по собі ідея непогана, особливо для невеликих будівель, але є один нюанс – в подібних системах майстра нерідко забувають встановити на шляху до димохідної трубі перемичку (короб), яка розділяла б димові потоки. В результаті при їх зіткненні тягові характеристики різко погіршуються, і дим починає «гуляти».

Щоб уникнути цього конструкцію печі доведеться вдосконалити, встановивши перед димоходом розділовий короб.


1 — димовідвідні канали. 2 — розділовий короб. 3 — димохід.

Цікаві статті
Чи потрібен проект для будівництва печі?

Проект Будівництво печі справа не легка, проте позитивний результат цієї роботи зможе радувати довгі роки. Особливо, якщо ця піч зведена своїми руками. Постає цілком закономірне питання, чи можна самостійно, не…

11.01.2022
Якими дровами краще топити піч?

Кращі типи дров для використання: Будь-яке не смолисте тверде дерево може дати хорошу віддачу тепла, але три найкращих варіанти такі: Дуб: відомий своїм повільним горінням, дуб, ймовірно, найкращий різновид дров….

05.01.2022
Як монтувати дверцята для печей, варочних поверхонь та коптілень

Незамінним атрибутом для будівництва кам’яних конструкції (печей, закритих камінів, коптилень)  є дверцята. Завдяки дверям, піч стає більш ефективною, а саме: скорочується час розігрівання; економиться паливо; дрова не падають на підлогу….

04.01.2022